ROADTRIP TO PANAMA

ROADTRIP TO PANAMA

Saturday, August 13, 2016

Mūsų mėgiamiausias Ušmalis

Pagaliau priėjome prie savo bene mėgiamiausios piramidės Meksikoje - Ušmalio. Didinga, dar vis labai detali piramidė mus pribloškė savo mažomis detalėmis ir puikiai išsilaikiusiais pastatais. Vieni rūmai dar vis turėjo aiškius kambarius, kuriuose dabar gyvena šikšnosparnių šeimynos. Šiek tiek gaila, bet karštis ir drėgmė niekaip nesibaigia, tad toliau sunkia visas mūsų jėgas. Ši vieta labai įdomi, tad paskaitykite šiek tiek teorijos apie ją:
"Ušmalis (isp. Uxmal, jukatekų kalba: Óoxmáal) – senovinio majų miesto liekanos Meksikoje, Jukatano pusiasalio šiaurės vakaruose, Jukatano valstijoje, 68 km į pietus nuo Meridos. Miesto pavadinimas yra prieškolumbinis, kilęs iš majų kalbos žodžių ox-mal – „trys kartai“. Ušmalis yra vienas iš svarbiausių majų paminklų Jukatane. Jo įkūrimo laikotarpis ir senoji istorija nėra žinoma. X a. pab. miestą užėmė tutul šivų gentys, siejamos su toltekais. XIII–XIV a. Ušmalis kariavo su Čičen Ica ir Majapanu dėl politinės įtakos Jukatane. Tikėtina, kad XIII a. pab. miestą užėmė ir užvaldė Majapano kariai, o tutul šivai perkėlė savo sostinę į Mani. Karai pasibaigė 1441 m. žlugus Majapanui. Ušmalio pastatai skirstomi į 6 grupes. Tarp gausybės monumentaliosios architektūros paminklų išskiriami Valdovo rūmai – dekoruoti skulptūromis ir mozaikiniu frizu iš 20 tūkst. atskirų figūrų; žynio rūmai – 30 m aukščio piramidė su šventykla viršuje, taip pat Balandinė, Moterų vienuolynas – kompleksas iš 4 pastatų, juosiančių vidinį kiemą, su arka pietuose, Vėžlių namas, Nykštuko namas. Mokslininkų paskaičiavimais Ušmalyje gyveno ~25 tūkst. žmonių. Išlikę pastatai pagal savo stilistiką datuojami tarp 700 ir 1000-ųjų metų. Charakteringos didelės kvadratinės aikštės, kurių pakraščiuose stovi Puukui būdingi klasikinės architektūros pastatai.
Ušmalis drauge su gretimu Labnos ritualiniu kompleksu ir Sailio rūmų kompleksu 1996 m. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Iš https://lt.wikipedia.org/wiki/U%C5%A1mal[žiūrėta 12.08.2016]